Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Ozbiljno, kako oni uopšte misle da se izvuku?

Komentari (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 01 januar 2011 16:30
Danski Srbin
Vrlo cenim Vas napis, g.Strizak. Osecam u njemu, pored svih "ekonomskih zakonitosti", da Vi u stvari znate gde lezi ZAJAC.
Kako sam u Dansku dosao pre njenog ulaska u EU, mogu Vam reci da se sam ulazak nije ni primetio.
Danci su vrlo bistar narod, pa mozda zato nisu usli u EZ.
Sav taj ekonomsko-privredni galimatijas ima jednu ,celo vreme zatamnjivanu, zaledjinu.
Ako loptu spustimo sa visokomudrih opservacija na obican dan i zivot, videcemo sledece:
Mi u Danskoj, imamo u svojim kucama dva puta sve sto nam treba, i vise nista ne kupujemo.
Robu koju danska privreda proizvodi je tesko prodati, a i pored toda se operise sa pojmom PRIVREDNI RAST. To sluzi jedino sopstvenicima kapitala. Oni preko nepotrebno dugog radnog vremena, jeftinih sirovina iz siromasnih zemalja, velikih marzi i sl. akumuliraju kapital, koji kasnije zajme zemljama od kojih je uzet.
Sva ta nezdrava i nepravedna konstrukcija ne moze preziveti u nase vreme, resenje moze doneti nazadovanje, zlo i novi pocetak.
Preporuke:
0
0
2 subota, 01 januar 2011 17:48
Saša
Mi ćemo po svemu sudeći da se vežemo za boksera u padu, što nam ne bi bilo prvi put u istoriji. Ne bismo morali kada bismo imali alternativu. Ali, Evropa nema alternativu!
Preporuke:
0
0
3 subota, 01 januar 2011 19:22
dox
solidan clanak, mada preovladjuju pitanja bez odgovora
Preporuke:
0
0
4 subota, 01 januar 2011 23:33
rb
Iako članak ima elemente analitičnosti, ipak je utisak da je stvar malo složenija nego što ovde izgleda. Ovde se, naime, previše insistira (i odatle izvlače dalekosežni zaključci) na jednoj sumnjivoj i nikada i nigde dokazanoj pretpostavci o uticaju devalvacije (ili depresijacije, što se u osnovi svodi na isto) na konkurentnost privrede. Ozbiljni (analitički) radovi, između ostalog i kod nas, dovode u pitanje ovu pretpostavku. Ali, možda i ne treba biti mnogo analitičan, možda je dovoljno gledati oko sebe otvorenih očiju. A ako se to čini, onda se vidi da, recimo, SR Jugoslavija tokom perioda najduže hiperinflacije (i jedne od najvećih u istoriji) nije bila ni blizu ma kakve konkurentnosti. Da ne pominjemo i ostale primere. Kada bi se konkurentnost postizala na taj način, onda bi ostajalo samo da se čudimo zašto svi ne hrle da depresiraju (ili devalviraju) svoje valute.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 02 januar 2011 00:37
Mitar
EVROPSKA UNIJA !

POSLE MINUT ĆUTANjA.

NEKA JOJ JE SLAVA I HVALA!!!!!!!!!!!!!!
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 02 januar 2011 03:12
Kiza
Da, sustina ovog clanka je u pitanjima bez odgovora i ociglednim obzervacijama. Od kad je evropska unija upala u finansijsku krizu, poplava ovakvoh clanaka - "nesto mora da se preomeni". A sustina evropske unije je uvek bila finansijska piramid sema na svetlu i politicka dominacija u senci. To finasijska kriza nista nije promenila, niti ce promeniti. Dakle cilj evropske unije je dominacija "odgovornih" zemalja nad neodgovornim, ono sto bi se moglo nazvati "bliskim neokolonijalizmom". Duznicki odnosi su metod izvrsenja. Zar je iko pametan i mogao ocekivati da se "neodgovorne" zemlje nece do grla zaduziti i potrositi vecinu novca na spekulacije nekretninama?
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 02 januar 2011 03:16
Vladimir
Izlaz postoji, Amerika ga vec koristi, samo jos da dozvoli i EU zoni...ilegalno stampanje potrebnih kolicina novca.
Da ne bi doslo do zasluzenog pada vrednosti valute.
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 02 januar 2011 06:13
Troglavski
Mogu oni da misle sta oce, ali izvuci se nece.

Isto kao sto se nije izvukao Rim, ni Venecja, ni Vizantija.

Zasto bi ulazak u krizu automatski povlacio izlazak iz krize: jednostavno udjes u krizu, i ne izadjes.

A sto se Srbije tice, najgore e proslo vidi se svjetlo na kraju tunela.
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 02 januar 2011 09:41
Petar Izgnanik
Dobar clanak, mada bi i ja vise voleo (makar pokusaja) odgovora nego nabrajanje pitanja.

Ono sto me fascinira je da se obicno ili nabrajaju pitanja (kao ovde) ili prica o kraju "neoliberalnog kapitalizma" (cest slucaj drugde). Ako ista, ovo je KRAH DRZAVE. Da se tolike zemlje u mirnodopsko vreme guse u dugovima je poucno. Mozda je jedini lek da se ustavno zabrani takva pljacka buducih generacija od strane ovih sebicnih danasnjih, odnosno njihovih politicara koji tako kupuju izbore.

A u zemljama tranzicije kao Srbija je jos jedan fenomen na delu. Prvo je samozvana "elita" obezvredjivala i krala sve sto je nekad bilo "drustveno" i sada kad je nestalo toga, umesto da se dalje bogate upravljajuci onim sto su pokrali, jer to naravno ne znaju, jedini preostali nacin im je (1) zaduzi se za neki nominalno dobar projekat, pa (2) isisaj sve pare kroz stetne ugovore. Znaci prvo su opljackali nas a sad pljackaju nase unuke. Da smo pametni ne bi im to dopustili.
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 02 januar 2011 11:05
V isarion
Celog veka slušam o "reformama".Reformi obrazovanja bilo je milion.I čim uzjaši Murta, drž reformu.To je i s političarima.Čim zapne- reforma.A reforma na reformu ne daje čak ni refomtortu.
Ekonomiju kao nauku treba suspendovati.Ona ništa ne ume da predvidi, ništa da ukoloteči.Oni sve znaju kad se slom dogodi, pa i tada nisu sigurni.Onde gde deluje iracionalno razumno nema šta da traži,ili malo može.Postoji način ali to nije ekonomija.Postoji jedan glavonja ekonomista koga kao maskotu upotrebljavaju u razim tv dnevnicima,mislim Kovačević da je, koji sve zna i sve zna kakao da se reši.Pa metni te ga nek reši.Postoji onaj Bajec koji takođe sve zna.I u svim režimima biva mirođija ali ekonomske čorbe u kojima ga stavljaju nisu bolje.Naprotiv.Pa dajte nekog uspešnog, nekog ko zna.To nije ekonomist .To je daroviti preduzetnik, onaj koji se doseća, koji predviđa, koji zna kako stići i uteći a ne ovi kvazi dobošari opštih mesta koja ne obavezuju i samo čine nečiji mit o nezamenljivosti.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 02 januar 2011 13:50
mitar
Već po običaju, odličan, stručan i objektivan članak g. Strižaka. I pri tom dovoljno razumljiv i običnom, prosečno obrazovanom i upućenom čitaocu. Autor se razlikuje od onih površnih katastrofičara, a opet i dovoljno jasno i realno sagledava dubinu krize koja potresa EU. Upravo takvi nam trebaju u vlasti i na odgovornim mestima u državi. Ali takvi se, za sada, nalaze uglavnom samo na NSPM.
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 03 januar 2011 14:19
TK Sremac, Morovic
Strizaka na vlast!!!
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 03 januar 2011 23:31
Nebojša (ljubitelj praktikovanja tenisa u iskusnim godinama)
Dragi Darko,napisao si zanimljiv tekst u koji si svakako uložio prilično truda.Ne želim da polemišem sa iznetim hipotezama,a iskreno,i ne baratam toliko podacima.Međutim,smatram da mogu da ukažem na jedan ugao gledanja na stvari.Kao što si naveo,velike ekonomske depresije su tokom istorije rešavane ratovima i značajnim tehnološkim iskoracima.Po mom znanju,jedna i masovnim iseljavanjem iz Evrope i naseljavanjem tada divlje, Amerike.I ova kriza će se konačno rešiti,po mom mišljenju,na isti način,samo tehničkim i tehnološkim metodama imanentnim današnjem vremenu.U toku je klimatski rat,sa sledećim elementima:
-trajaće vremenski kratko,mnogo kraće nego što bi se očekivalo za takvu vrstu rata
-posledice (brutalne i dramatične) su svetskih razmera sa izmenom ekonomske mape sadašnjeg sveta
-stvoriće nove materijalne potrebe,na isti način na koji to čine SVETSKI ratovi
-svetske elite će podneti delimičnu žrtvu,taman toliku da se regenerišu i pripreme za budućih 50 godina
5.EU je u tom scenariju žrtva
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner